Królowa słodyczy

Kto z nas nie lubi czekolady? Ta popularna na całym świecie przekąska posiada wielką rzeszę fanów. Sama ilość smaków czekolady jest tak ogromna, że każdy może znaleźć coś dla siebie – nawet najbardziej niespotykanego, takiego jak czekolada z chili lub z wasabi.

Produkt, wytwarzany najczęściej w postaci tabliczek, ma w swoim składzie miazgę kakaową, tłuszcz kakaowy, środki słodzące oraz dodatki. Nie ma chyba osoby, której smak czekolady, gorzkiej, mlecznej czy białej, byłby obcy. Oczywiście, to kwestia gustu, zdarzają się także przeciwnicy czekolady, ale smak z pewnością jest im znany. Więcej o czekoladzie przyczytacie tutaj http://www.

Początki czekolady

Pierwsza tabliczka powstała w 1839 roku w Niemczech, z kakao, cukru i koziego mleka. I o ile w naszym kręgu kulturowym jest bardziej znana w postaci stałej, tak na przykład w Meksyku popularniejsze jest spożywanie czekolady jako napoju, rozpuszczonej w mleku lub wodzie. Czekolada nie dla wszystkich jest jednak bezpieczna – czekoladowe zagrożenia

Czekoladowa produkcja

Proces powstawania czekolady jest dość złożony. W przypadku tej pitnej, sfermentowane i wysuszone ziarna kakaowca są czyszczone i prażone, po czym mieli się je i odsiewa. Z pokruszonych ziaren odciąga się tłuszcz, a z suchej substancji, ponownie rozdrabnianej i suszonej otrzymujemy proszek. Pomieszany z cukrem jest gotowym produktem.

Co do czekolady w formie stałej, śrutę z ziaren kakaowca mieli się przy wysokiej temperaturze. W ten sposób uzyskaną masę, likier, miesza się, do powstania tłustej, aksamitnej substancji. Następnym krokiem jest konszowanie – mieszanie i rozcieranie na sucho. Nadaje to masie plastyczności i usuwa resztki kwaskowatego smaku. Po dodaniu masła kakaowego masę się podgrzewa, a potem powoli schładza, by skrystalizować tłuszcz kakaowy. Wlewana do form masa nabiera pożądanego kształtu. Potem pozostaje jedynie wyjąć tabliczki z form i zapakować.

W formie pralinek lub karmelków, lub taka w ciekawych smakach, trafiła do kanonu popularnych, symbolicznych prezentów. Coraz bardziej znane robią się także czekoladki spersonalizowane, o wybranych przez klienta kształtach i z określonymi napisami lub wzorami na powierzchni. Taki prezent to z pewnością dobry wybór dla fana czekolady, ale także osobisty drobiazg skierowany do konkretnej osoby.

Coraz popularniejsze stają się małe czekoladowe manufaktury, umożliwiające zwiedzanie i obserwowanie procesu produkcji na własne oczy. W takich miejscach sami możemy wykonać tabliczkę z wybranymi przez siebie dodatkami, nawet najbardziej wyszukanymi. Taka czekolada również znakomicie nadaje się na prezent i na pewno ucieszy kogoś nam bliskiego, który będzie wiedział, że została wykonana samodzielnie. Wszak takie prezenty cieszą najbardziej. Mocna i najlepsza kawa włoska oraz przepisy. Gorzka, mleczna na prezent.