To nieuniknione, że mody zmieniają się z czasem. Przed wiekami bycie opalonym nie było tak modne jak dziś. Coraz więcej osób się opala, z tego powodu istotne jest, aby wiedzieć, jak długo możemy się opalać bez szkody dla naszej skóry.
Eksperci są zgodni co do znaczenia słońca jako syntetyzatora witaminy D. Jednak nadmierne opalanie się może powodować rumień. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe jest najważniejszym środowiskowym czynnikiem ryzyka. Wpływa na częstość występowania czerniaka i nieczerniakowego raka skóry. Liczne badania wykazały związek między ekspozycją na promieniowanie UV a nowotworami skóry.
Promieniowanie UV może również powodować m.in. oparzenia słoneczne, uszkodzenia skóry i choroby oczu. Szacuje się, że nawet 90% globalnego obciążenia chorobami związanymi z czerniakiem wynika z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV.
Jak długo można opalać się bez ochrony przeciwsłonecznej?
Przy obliczaniu, ile możemy się opalać bez szkody dla naszej skóry, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
-Pora roku, w której się znajdujemy. Opalanie się w styczniu to nie to samo co opalanie się w lipcu. W pierwszym przypadku, aby zsyntetyzować zalecaną dawkę witaminy D, konieczne jest około 130 minut ekspozycji na słońce.
Należy pamiętać, że w przypadku stycznia do wystąpienia rumienia potrzeba 150 minut. W przypadku lipca jest to od 29 minuty. W obu sezonach czas ekspozycji pozwalający na uzyskanie odpowiednich dawek witaminy D jest krótszy niż czas potrzebny do uszkodzenia skóry.
-Rodzaj skóry każdej osoby. Warto pamiętać, że bardziej wrażliwa skóra może potrzebować mniej czasu na uszkodzenia. Są one najbardziej podatne na pieczenie i łuszczenie.
-Procentowa część ciała, która jest wystawiona na działanie słońca. Postawa i kształt ciała również odgrywają rolę, podobnie jak ubrania, które nosisz.
-Filtr przeciwsłoneczny, którego używasz.
Jak bezpiecznie opalać się na słońcu?
Opalanie się jest jedną z najpopularniejszych czynności, zwłaszcza w okresie letnim. Trzeba to jednak zrobić w sposób bezpieczny. Celem jest zmniejszenie ryzyka i uniknięcie zmian skórnych spowodowanych długotrwałą ekspozycją na promieniowanie słoneczne.
Stosowanie kremów z wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej, unikanie południowych godzin dnia i używanie elementów ochronnych, takich jak okulary przeciwsłoneczne czy kapelusze, to najlepszy sposób na ochronę przed słońcem. Należy wziąć pod uwagę, że 30 minut na słońcu bez ochrony to więcej niż wystarczający czas na poparzenie skóry. Jeśli chcesz dłużej podtrzymać swoją opaleniznę, to koniecznie sprawdź ten artykuł: https://www.after.pl/triki-przed-i-po-opalaniu-ktore-utrzymaja-opalenizne/