Ten pałac określany jest mianem „łódzkiego Luwru”, a wizyta w jego wnętrzu to obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po Łodzi. Eklektyczna rezydencja Izraela Poznańskiego wzbudza zachwyt swą formą, pięknymi pomieszczeniami oraz historią, którą z pewnością warto lepiej poznać. Co warto wiedzieć na temat zabytki, będącego jednym z najbardziej reprezentacyjnych gmachów w Łodzi?

Z kart historii
Budynek, który dziś jest jednym z ciekawszych pałaców fabrykanckich, stał się własnością Izraela Poznańskiego w 1877 roku. Człowiek ten był jednym z największych fabrykantów w XIX-wiecznej Łodzi, a choć karierę zaczynał dość skromnie, pozostałości stworzonego przez niego imperium do dziś wzbudzają zachwyt. Wiadomo, że swą fortunę Poznański gromadził w niezbyt uczciwy sposób, oszczędzając m. in. na wynagrodzeniu dla pracowników. Choć Poznańskiemu nie udało się zostać najbogatszym przemysłowcem na terenie Łodzi, jego pałac jest symbolem bogactwa ówczesnych fabrykantów.

Poznań – historyczne polskie miasto

Na co warto zwrócić uwagę?

Pałac Izraela Poznańskiego to piękna, eklektyczna budowla, urzekająca swymi rozmiarami oraz piękną elewacją. Pałac ten powstał na planie litery L, a na jego zapleczu znajdował się ogród. W pobliżu pałacu mieściła się fabryka włókiennicza, dziś znana jako Centrum Manufaktura, oraz domy dla jej pracowników. W tej prostej, robotniczej zabudowie, pałac Izraela Poznańskiego wyróżniał się piękną formą oraz licznymi dekoracjami. Kopulaste dachy, liczne figury, będące alegoriami przemysłu – wszystko to do dziś wzbudza zachwyt. Sama rezydencja od samego początku spełniała trzy funkcje jednocześnie. Przede wszystkim była domem Izraela Poznańskiego, służyła mu też jako miejsce pracy. Pomieszczenia dla służby, magazyny na wyroby bawełniane oraz kantory i biura – wszystko to znalazło się, oprócz prywatnych apartamentów, w tym wielkim pałacu. Dziś w jego murach mieści się Muzeum Miasta Łodzi, a zgromadzone tu eksponaty pozwalają poznać dzieje tego ważnego ośrodka przemysłowego. Wizyta w muzeum jest też szansą dla tych, którzy chcą się nacieszyć widokiem pałacowych wnętrz i dzieł sztuki, które udało się zgromadzić w murach tej rezydencji.

Wizyta w pałacu Izraela Poznańskiego będzie dla każdego z nas wyjątkowym doświadczeniem. Ten cenny zabytek z pewnością zasługuje na uwagę, podobnie jak zgromadzone w nim zbiory. Piękne wnętrza, ciekawe ekspozycje oraz opowieści przewodnika sprawią, że wizyta w tym miejscu na długo pozostanie w naszej pamięci.