„Łódź to przede wszystkim wyjątkowe zabytki techniki oraz pałace, które przypominają nam o największych przemysłowcach z tego miasta. Kto w czasie wycieczki po „Ziemi Obiecanej” chce poznać dzieje jednego z największych i najbogatszych przemysłowców w Łodzi, ten koniecznie powinien zajrzeć na teren wielkiego imperium Izraela Poznańskiego. Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?
Wielkie bogactwo sprawiło, iż Izrael Poznański stał się jedną z najsłynniejszych i najbardziej zadziwiających zarazem postaci w dziejach Łodzi. Do dziś krąży wiele legend na jego temat, przy czym wiele z nich wiąże się właśnie z jego fortuną. Pałac, który swą obecną formę zyskał w 1903 roku, jest najlepszym dowodem na to, jak zamożnym człowiekiem był Izrael Poznański. Dziś „łódzki Luwr” służy częściowo jako siedziba Urzędu Skarbowego, znaczna część pałacowych pomieszczeń została też zaadaptowana na potrzeby muzealne. Kto tu zajrzy, ten będzie mógł zwiedzić Muzeum Miasta Łodzi, w którym sporo uwagi poświęcono zarówno historii miasta, jak i człowiekowi, który w jego przemysłowych dziejach odegrał bardzo ważną rolę.
Pałac ten był miejscem zamieszkania Izraela Poznańskiego, był jednocześnie miejscem jego pracy. Nie powinien zatem dziwić fakt, iż do tej reprezentacyjnej budowli przylegają dawne zabudowania fabryczne, dziś przystosowane do potrzeb turystów odwiedzających Łódź oraz mieszkańców miasta. Imperium „króla bawełny”, powstające od lat 70-tych XIX stulecia, składało się z wielkiej fabryki z przędzalnią, tkalniami, elektrownią i innymi obiektami, które miały związek z prowadzoną przez Poznańskich działalnością. Dziś na terenie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego mieści się nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe. Oprócz sklepów i restauracji powstały tu sale kinowe oraz dwa muzea: Muzeum Fabryki i Muzeum Sztuki MS2, w którym skupiono się na sztuce współczesnej.
Zwiedzanie Łodzi warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na zapoznanie się z innymi pamiątkami po rodzinie Poznańskich. Ciekawie prezentuje się neoklasycystyczny pałac Maurycego Poznańskiego (syna Izraela), służący obecnie jako Muzeum Sztuki. Na uwagę zasługuje również pałac Karola Poznańskiego, będący jednym z najciekawszych przykładów sztuki neorenesansowej w tej części kraju. Obecnie rezydencja ta służy jako siedziba Akademii Muzycznej, a spacer w jej otoczeniu każdemu z nas sprawi wiele radości.”