Poznań jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, a wycieczki po jego terenie każdemu miłośnikowi sztuki i historii dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń. Co warto wiedzieć na temat tej budowli? Dlaczego turyści odwiedzający Poznań tak chętnie poświęcają jej swój czas?

Ratusz w Poznaniu to jedna z najpiękniejszych budowli w Wielkopolsce oraz cenny zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie. Obiekt ten może się pochwalić długą i ciekawą historią, sięgającą początków XIV stulecia. To właśnie z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki na temat poznańskiego ratusza, który z czasem przemienił się w perłę renesansowej architektury. Forma ta jest skutkiem prac, które w pierwszej połowie XVI wieku przeprowadzono w związku z odnawianiem ratusza po zniszczeniach wywołanych przez pożar. W pracach tych brał udział włoski architekt Jan Baptysta Quadro z Lugano, dzięki któremu poznański ratusz zyskał wspaniałą elewację oraz charakterystyczną loggię. Warto tu zwrócić również uwagę na medaliony z portretami Lukrecji oraz Kleopatry, warto przyjrzeć się też wizerunkom władców z dynastii Jagiellonów. A co z wnętrzami? I one mogą wzbudzać zachwyt wśród turystów. W ratuszu, służącym obecnie jako siedziba Muzeum Historii Miasta Poznania, można zobaczyć m. in. gotyckie piwnice oraz Renesansową Salę wielką. W budynku tym na uwagę zasługują również takie pomieszczenia, jak Sala Królewska oraz Sala Sądowa. Każda z nich wciąż wzbudza zachwyt i przypomina o tym, jak ważnym miastem był w swych dziejach Poznań.

Śladem łódzkich fabrykantów: w pałacu Izraela Poznańskiego

Stolica Wielkopolski może się pochwalić wieloma pięknymi budowlami. W ich gronie renesansowy ratusz na Starym Rynku zajmuje miejsce bardzo ważne, jest zatem jednym z tych zabytków, których w czasie wycieczki po Poznaniu nie można pominąć.